Терминологичен речник

Ърл Х. Сполдинг

Ърл Х. Сполдинг, Ph.D., Катедра по микробиология, Медицински факултет, Медицински център на Университета Темпъл, Филаделфия, Пенсилвания. Той дефинира класификацията на инструментите в рамките на необходимите стъпки за кръга на обработка и поддръжка.

Класификацията на Сполдинг класифицира всички елементи, използвани по време на лечението на три нива, за да се гарантира, че получават подходящия процес на обработка. Трите нива са „критични“, „полукритични“ и „некритични“ , в зависимост от контакта с кожата, кръвта или лигавицата.

Моля, винаги се позовавайте на инструкциите за употреба на съответния производител, както и на местните разпоредби, базирани на тази класификация.

Кръгът на Синър

Кръгът Синър е изобретен през 1959 г. от д-р Хърбърт Синър, служител на немската компания Henkel. Той определя четирите фактора - химикали, механична работа, време и температура - като основни принципи, от които зависи успехът на всеки процес на почистване.

Валидиране

Валидирането е документирана процедура за получаване, записване и интерпретиране на резултатите, необходими за установяване, че процесът постоянно ще произвежда продукти, отговарящи на предварително определени спецификации. Източник: EN ISO 15883; (ISO/TS 11139)

Корозия - корозирал

Корозията се определя като разрушително и непреднамерено разграждане на даден материал, причинено от околната среда. За съжаление при металите, почти всички влияния на околната среда могат да причинят корозия до известна степен, тъй като корозиралото състояние е по-стабилното състояние (в химията). Един често срещан вид корозия е ръждата по желязото или стоманата. При този тип корозия желязото реагира с кислород, образувайки съединения на железния оксид.

Прион

Анормална форма на нормално безвреден протеин открит в мозъка, който е отговорен за различни фатални невродегенеративни заболявания при животните, включително и при хората, наречени трансмисивни спонгиформни енцефалопатии.

Пироген

Протеиновите и полизахаридните вещества, наречени пирогени, освободени от бактерии или вируси, или от разрушени клетки на тялото, са способни да предизвикат повишаване на телесната температура. Треската е изключително важен показател за заболяване.

Сепсис

Сепсисът трябва да се дефинира като животозастрашаваща органна дисфункция, причинена от нерегулиран отговор на гостоприемника към инфекцията.

Обеззаразяване

Обеззаразяване на обект, лице или зона за незащитен персонал чрез отстраняване, неутрализиране или унищожаване на всяко вредно вещество.

Микроорганизми

Микроорганизмите включват всички едноклетъчни организми и са изключително разнообразни. Наричат се микроорганизми, тъй като могат да бъдат открити под микроскоп и не са непременно вредни.

Стерилна бариерна система

Опаковка, която свежда до минимум риска от проникване на микроорганизми и позволява асептично представяне на стерилното съдържание в точката на употреба. Източник: EN ISO/TS 11139: 2018

Микробна устойчивост

Микробната устойчивост описва скоростта на възстановяване след нарушение в микробната общност.

Антибиотична устойчивост

Резистентността към антибиотици се получава, когато микроби като бактерии и гъбички развиват способността да побеждават лекарствата, предназначени да ги унищожават. Това означава, че микробите не са убити и продължават да се развиват. Инфекциите, причинени от устойчиви на антибиотици микроби, са трудни и понякога невъзможни за лечение.

Анализ на протеини

Целта на протеиновия анализ (валидиран метод за измерване) е да се определи количеството или концентрацията на протеините.

Ниво на гарантиране на стерилност (SAL)

От математическа гледна точка нивото на гарантиране на стерилност (SAL) представлява вероятност. Производителите на медицински изделия проектират своите процеси на стерилизация за изключително ниски стойности на SAL, като 10−6, което представлява вероятност 1 на 1 000 000 да се появи нестерилна единица.

Кръстосана инфекция

Кръстосана инфекция възниква, когато вредните микроби се прехвърлят на един пациент чрез друго лице или чрез медицински инструменти.

Микроби

Видове микроби са бактерии, вируси, гъбички и протозои.

ID 50

Инфекциозна доза (ID) на микроорганизми, която ще доведе до заболяване на 50% от изложените индивиди.
ID50 варира в широки граници, от 10 организма за Shigella dysenteriae до 106–1011 за Vibrio cholerae.

Колонообразуваща единица (CFU)

Колонообразуващата единица (CFU) се дефинира като единичен, жизнеспособен зародиш, който потенциално може да създаде една колония.

SICPS

Стандартни предпазни мерки за контрол на инфекциите: стандартните предпазни мерки имат за цел да намалят риска от предаване на кръвнопреносими и други патогени както от признати, така и от неразпознати източници. Те са основното ниво на предпазни мерки за контрол на инфекциите, които трябва да се използват като минимум за грижите за всички пациенти. Моля, обърнете се към препоръчаните в страната ви SICPS.

Кръвопреносими инфекции

Средството за предаване на инфекцията е кръвта.

D-стойност

Десетичното време за редуциране (D-стойност) е времето, необходимо при определена температура и при специфични условия за намаляване на микробната популация с една десетична част, съответно 90%.

Log-редукция

От математическа гледна точка логаритъмът (log) е термин за степента, до която може да се повиши дадено число, напр. log3 или 103. При контрола на инфекциите логаритмичното намаляване изразява ефикасността на даден процес или продукт за намаляване на броя на патогените. Намаляването с един логаритмичен цикъл се равнява на намаление с един десетичен знак или на 90 %, следователно намалява мощността с единица.

Денатурация

Процес, при който протеините губят първоначалната си молекулярна структура и по този начин функционалността си поради външни стресови фактори (топлина, органични или неорганични съединения).

Имунизация

Имунизацията е процес, при който имунната система на човека се стимулира да се предпази от последващи инфекциозни заболявания, обикновено чрез прилагане на ваксина.

Управление след експозиция

Постекспозиционното управление е неразделна част от контрола на инфекциите, в случай че медицинският персонал е бил изложен на незащитена експозиция на инфекциозен източник и може да включва постекспозиционна профилактика, психологически консултации и др.

Норми

ISO

Международна организация по стандартизация.

EN

Европейските стандарти (EN) са документи, които са ратифицирани от една от 3-те европейски организации по стандартизация - CEN, CENELEC или ETSI. Стандартите се разработват от всички участващи страни в прозрачен, открит и основан на консенсус процес. Стандартите могат да се отнасят за продукти, услуги или системи.

EN ISO 15883-1:2006/Amd 1:2014

Термодезинфектори. Част 1: Общи изисквания, термини и определения и тестове.

EN ISO 15883-5:2005

ISO/TS 15883-5: 2005 регламентира методите за изпитване, които могат да бъдат използвани за доказване на ефикасността на почистването на термодезинфекторите (WD) съгласно серията стандарти ISO 15883.

EN ISO 15883-6:2011

Стандартът ISO 15883-6: 2011 определя специфичните изисквания за термодезинфектори (WD), предназначени за употреба, когато необходимото ниво на сигурност на дезинфекция може да бъде постигнато чрез почистване и термична дезинфекция (A0 не по-малко от 60) и не изисква независим автоматичен запис на критичните процеси.

EN ISO/TS 11139:2018

Преди ISO/TS 11139: 2006; сега ISO 11139: 2018
Този документ дефинира термини в областта на стерилизацията на медицински изделия, включително свързаното с тях оборудване и процеси.

EN 13060:2018

EN 13060: 2014 + A1: 2018 - Този европейски стандарт определя изискванията за ефективност и методите за изпитване на малки парни стерилизатори и цикли на стерилизация.

EN ISO 17664:2017

Стандартът EN ISO 17664: 2017 определя информацията, която трябва да бъде предоставена от производителя на медицинските изделия, които изискват почистване, последвано от дезинфекция и/или стерилизация, за да се гарантира, че изделията могат да бъдат използвани безопасно и ефективно по предназначение.

EN ISO 11607: 2019

Този документ определя изискванията и методите за изпитване на материали, предварително подготвени стерилни бариерни системи, стерилни бариерни системи и опаковъчни системи, които са предназначени за поддържане на стерилността на терминално стерилизирани медицински изделия до момента на употреба.

EN 285:2015

Определя изискванията и съответните изпитвания за големи парни стерилизатори, използвани предимно в здравеопазването за стерилизация на медицински изделия и техните принадлежности, съдържащи се в един или повече стерилизационни модули.

ANSI/AAMI ST 55:2016

Американски национални стандарти ANSI и Асоциация за развитие на медицинското оборудване® (AAMI) за настолни парни стерилизатори. Този стандарт установява минимални изисквания за конструкция и производителност за малки настолни парни стерилизатори в САЩ.

EN 1276:2019

Стандартът EN 1276 определя тест със суспензия за установяване дали даден химически дезинфектант или антисептик имат бактерицидна активност. Бактерицидните или антимикробните продукти са продукти, произведени за контрол и борба срещу определени популации от патогенни микроорганизми.

EN 13704:2018

Химически дезинфектанти. Количествен суспензионен тест за оценка на спорицидната активност на химически дезинфектанти, използвани в хранително-вкусовата промишленост, бита и институциите.

Бяла книга

Предаване на хепатит В

Кръстосано предаване в денталния кабинет: това разболява ли ви?

Бактериално замърсяване на дентални инструменти

Концепцията на Кръгът на Синър

Целта на дезинфекцията

Веригата на инфекцията

Каква е ролята на водата в процеса на обработка?

Контролен списък за поддръжка

Сушене - защо?

Инспекция на инструментите в цикъла на обработка

Опаковане на инструментите преди стерилизация

Мокра опаковка след стерилизация: има ли някакво значение?

Непрекъснато намаляване на микробите в работния процес

Съхранение на стерилни медицински изделия

Корозията на инструментите често се подценява

Кратки бележки относно предаването на инфекции

Стерилизация с пара

Проследяване на инструментите във веригата за обработка

Какво ще кажете за ръчната дезинфекция и нейната ефективност?

Задължителни ли са дезинфекцията и стерилизацията?

Почистване: решаваща стъпка в работния процес на обработката на медицински изделия и инструменти

Термична редукция - унищожаване на микроорганизмите

Логаритъм, експоненция и тяхната връзка с микроорганизмите

wh.com video.wh.com

#PeopleHavePriority